sâmbătă, iunie 27, 2026
26.2 C
Ploiești

Primarul din Bălțești, trimis în judecată pentru plăți ilegale către firmele pe care le controla

Primarul comunei Bălțești a fost trimis în judecată sub acuzația de plăți ilegale efectuate către firmele pe care le controla, potrivit unui comunicat al Parchetului. Dosarul, aflat în fața instanței, vizează tranzacții suspecte realizate prin entități comerciale asociate edilului, în cadrul atribuțiilor de la nivel local.

Procurorii au indicat existența unui prejudiciu pentru bugetul local, însă valoarea totală nu a fost făcută publică. În comunicatul oficial se arată că analiza a vizat respectarea legalității procedurilor de achiziții, transparența decizională și utilizarea fondurilor publice.

Sunt avute în vedere aspecte precum modul în care au fost atribuite contractele de servicii sau lucrări, condițiile în care s-au efectuat plățile și eventuale proceduri de supraveghere sau control la nivelul administrației locale.

Hot this week

Topics

Consultări la Cotroceni și blocaj politic privind formarea noului guvern

Președintele României, Nicușor Dan, a convocat consultări la Cotroceni...

Statuetă de patrimoniu furată din Germania, descoperită în România: ce află ancheta?

O statuetă din bronz, parte a patrimoniului cultural al...

Related Articles

Popular Categories